Bigger or Smaller? Zo speel je
vanaf 7 jaar · 15 minuten
Wat zit er in de set
54 kaarten in drie soorten van 18: Lengte (hoe lang), Massa (hoe zwaar) en Hoogte (hoe hoog). Elke kaart toont een ding, wat precies wordt gemeten en de waarde, klein en ondersteboven aan de voet gedrukt zodat niemand haar per ongeluk leest. Draai de kaart om de waarde te lezen.
Vergelijk alleen kaarten van dezelfde soort. Lengte vergelijkt met lengte, nooit met massa. Binnen elke soort is elk paar eerlijk: het grotere ding is minstens 15% groter. Bij dieren en andere wisselende dingen overlappen de gewone bereiken nooit.
Voorbereiden
- Knip de kaarten uit (en plak of print desgewenst de achterkanten erop).
- Sorteer ze in drie stapels per soort, schud elke stapel en leg die gesloten neer.
- Leg potlood en papier klaar voor de score.
Speel
- Kies in je beurt een stapel en draai de bovenste twee kaarten naast elkaar open. Lees de namen en de gemeten maat voor.
- Iedereen telt ‘drie, twee, één’ en wijst naar de kaart die volgens hen groteris: langer, zwaarder of hoger.
- Draai beide kaarten en lees de waarden. Iedereen die naar de grootste wees krijgt een punt.
- Leg het paar opzij. De speler links is daarna aan de beurt.
De eerste speler met 10 punten wint. Speel voor een lang spel tot de stapels op zijn.
Hoger of lager (1 of meer spelers)
Draai één kaart open. Zeg voor de volgende kaart van dezelfde stapel ‘groter’ of ‘kleiner’. Ga door tot je fout zit; je score is het aantal goede antwoorden. Verbeter je record.
Zet op volgorde (2–4 spelers of teams)
Geef elke speler vijf open kaarten van één soort. Leg ze zonder omdraaien van klein naar groot. Controleer daarna de waarden: één punt per kaart op de juiste plek.
In de klas: sta links of rechts
Houd twee kaarten van één soort omhoog. Leerlingen gaan links of rechts in het lokaal staan (of steken één of twee vingers op) voor de grootste. Toon het antwoord en vraag wat hen verraste. Scan de QR-code van een kaart om beide dingen op dezelfde schaal op een scherm te tonen.
De QR-codes
Elke code opent de eigen pagina van het ding op Size Duel, met de tekening en herkomst van het getal. Scannen is optioneel: het spel werkt zonder telefoon.
Lesnotities
meten, schatten, machten van tien
Wat leerlingen oefenen
- Meten en eenheden: micrometers tot kilometers, grammen tot tonnen, met Brits-Amerikaanse eenheden tussen haakjes.
- Vergelijken en ordenen van lengtes, massa’s en hoogtes, en precies benoemen wat wordt gemeten (‘neus tot staart’, ‘hoogte van de buitenmuur’).
- Schatten: leerlingen kiezen voordat ze het getal zien.
- Verhoudingen: ‘Hoeveel keer langer?’ Deel de ene waarde door de andere.
- Machten van tien en wetenschappelijke notatie: de soort Massa loopt van een tafeltennisbal (2.7 g) tot de zon (1.99 × 1030 kg).
Lesvoorstel (20–30 minuten)
- Toon één paar kaarten en stem. Onthul het antwoord en bespreek waarom de meesten kozen zoals ze deden.
- Speel tien minuten in groepjes van drie tot vijf.
- Geef elke groep één soort om van klein naar groot te leggen en controleer met het antwoordenblad.
- Vraag elke groep welk paar het meest verraste en waarom.
Vragen om te stellen
- Waarom kunnen we een lengtekaart niet met een massakaart vergelijken?
- Waarom staat bij sommige waarden ‘ongeveer’? Wat maakt een vergelijking tussen twee dieren eerlijk?
- Een blauwe vinvis is ongeveer 25 m lang. Hoeveel reuzenmiereneters is dat, van neus tot staart?
- Wat kun je makkelijker voorstellen: 828 m of 2,717 ft? Waarom gebruiken we beide?
Waar de getallen vandaan komen
Elke waarde komt uit de groottekaartenset van Size Duel en is gecontroleerd met twee onafhankelijke bronnen (vaak Wikidata plus een encyclopedie, museum, nationale parkdienst of officieel regelboek). De QR-code opent de pagina met bronnen. Dieren gebruiken gewone volwassen waarden; hun natuurlijke bereik blijft gescheiden van elke andere kaart van die soort. Een groot of klein individu verandert dus nooit het antwoord.
Printen
Print op 100% (‘Ware grootte’), niet ‘Aanpassen aan pagina’. Dun karton (160–200 g/m²) werkt het best; op gewoon papier kunnen waarden doorschijnen. Print voor achterkanten het dubbelzijdige bestand met omslaan langs de lange zijde, of print het achterkantenblad op de achterkant van elk kaartblad. Knip langs de grijze lijnen of gebruik de hoekmarkeringen met een liniaal en hobbymes.
De kaarten printen goed in zwart-wit: elke soort heeft een naam en een eigen symbool (liniaal, gewicht, pijl omhoog).
Antwoordenblad
elke kaart, kleinste eerst
Lengte
- Human red blood cellongeveer 7.5 µm
- 1 euro coin23.25 mm (0.915 in)
- Bee hummingbirdongeveer 58 mm (2.28 in)
- Basketball (size 7)ongeveer 24.2 cm (9.53 in)
- Rabbit (wild)ongeveer 44 cm (1.44 ft)
- Giant anteaterongeveer 1.1 m (3.61 ft)
- Komodo dragonongeveer 2.5 m (8.2 ft)
- Great white sharkongeveer 4.75 m (15.6 ft)
- Humpback whaleongeveer 15 m (49.2 ft)
- Blue whaleongeveer 25 m (82 ft)
- Concorde61.66 m (202 ft)
- Airbus A38072.72 m (239 ft)
- Football pitch (international)ongeveer 105 m (344 ft)
- RMS Titanic269.1 m (883 ft)
- Sydney Harbour Bridge (arch)503 m (1,650 ft)
- Øresund Bridge7.845 km (25,740 ft)
- Marathon42.195 km (26.22 mi)
- Suez Canal193 km (120.1 mi)
Massa
- Table tennis ball2.7 g (0.0952 oz)
- Tennis ballongeveer 57.6 g (2.03 oz)
- Baseballongeveer 145.5 g (5.13 oz)
- Football (size 5)ongeveer 430 g (15.2 oz)
- Human brainongeveer 1.35 kg (2.98 lb)
- Bald eagleongeveer 4.3 kg (9.48 lb)
- Shot (men’s)7.26 kg (16 lb)
- King penguinongeveer 11.8 kg (26 lb)
- Cheetahongeveer 50 kg (110 lb)
- Lion (male)ongeveer 189 kg (417 lb)
- Polar bear (male)ongeveer 450 kg (992 lb)
- Hippopotamusongeveer 1.5 t (3,307 lb)
- James Webb Space Telescopeongeveer 6.2 t (13,670 lb)
- International Space Station420 t (925,300 lb)
- The Moon7.35 × 1022 kg
- Earth5.97 × 1024 kg
- Jupiter1.9 × 1027 kg
- The Sun1.99 × 1030 kg
Hoogte
- Tennis net (centre)91.4 cm (3 ft)
- Emperor penguinongeveer 1.12 m (3.67 ft)
- Gorilla (male)ongeveer 1.7 m (5.58 ft)
- Football goal2.44 m (8.01 ft)
- Basketball rim (NBA)3.05 m (10 ft)
- Giraffeongeveer 5 m (16.4 ft)
- Upper Falls (Yellowstone)ongeveer 33.2 m (109 ft)
- Colosseum48.5 m (159 ft)
- Leaning Tower of Pisaongeveer 58.4 m (191 ft)
- Statue of Liberty93 m (305 ft)
- Great Pyramid of Giza139 m (454 ft)
- Washington Monument169 m (555 ft)
- Golden Gate Bridge tower227 m (745 ft)
- Grande Dixence Dam285 m (935 ft)
- Eiffel Tower330 m (1,083 ft)
- Petronas Towers452 m (1,483 ft)
- CN Tower553.3 m (1,815 ft)
- Burj Khalifa828 m (2,717 ft)
Kleinste bovenaan. Waarden zijn gewone cijfers uit Size Duel; de eigen kaartpagina (QR-code) geeft het bereik en de bronnen.
1 euro coin
Length · diameter
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
23.25 mm (0.915 in)
Airbus A380
Lengte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
72.72 m (239 ft)
Basketball (size 7)
Length · diameter
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 24.2 cm (9.53 in)
Bee hummingbird
Length · adult, bill to tail
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 58 mm (2.28 in)
Blue whale
Length · adult, nose to tail
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 25 m (82 ft)
Concorde
Lengte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
61.66 m (202 ft)
Football pitch (international)
Lengte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 105 m (344 ft)
Giant anteater
Length · adult, head and body (no tail)
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 1.1 m (3.61 ft)
Great white shark
Length · adult, snout to tail
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 4.75 m (15.6 ft)
Bigger or Smaller? · blad 1 van 6
nofussgames.com/size-duel
Human red blood cell
Length · diameter
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 7.5 µm
Humpback whale
Length · adult, nose to tail
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 15 m (49.2 ft)
Komodo dragon
Length · adult, snout to tail
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 2.5 m (8.2 ft)
Marathon
Length · official race distance
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
42.195 km (26.22 mi)
Øresund Bridge
Total length
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
7.845 km (25,740 ft)
Rabbit (wild)
Length · wild adult, head and body
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 44 cm (1.44 ft)
RMS Titanic
Overall length
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
269.1 m (883 ft)
Suez Canal
Length including the approach channels
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
193 km (120.1 mi)
Sydney Harbour Bridge (arch)
Length · span of the steel arch
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
503 m (1,650 ft)
Bigger or Smaller? · blad 2 van 6
nofussgames.com/size-duel
Bald eagle
Mass · adult
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 4.3 kg (9.48 lb)
Baseball
Mass · regulation ball
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 145.5 g (5.13 oz)
Cheetah
Mass · adult
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 50 kg (110 lb)
Earth
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
5.97 × 1024 kg
Football (size 5)
Mass at the start of a match
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 430 g (15.2 oz)
Hippopotamus
Mass · adult
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 1.5 t (3,307 lb)
Human brain
Mass · adult
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 1.35 kg (2.98 lb)
International Space Station
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
420 t (925,300 lb)
James Webb Space Telescope
Mass · launch payload
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 6.2 t (13,670 lb)
Bigger or Smaller? · blad 3 van 6
nofussgames.com/size-duel
Jupiter
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
1.9 × 1027 kg
King penguin
Mass · adult
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 11.8 kg (26 lb)
Lion (male)
Mass · adult male
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 189 kg (417 lb)
Polar bear (male)
Mass · adult male
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 450 kg (992 lb)
Shot (men’s)
Mass · senior men’s competition shot
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
7.26 kg (16 lb)
Table tennis ball
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
2.7 g (0.0952 oz)
Tennis ball
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 57.6 g (2.03 oz)
The Moon
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
7.35 × 1022 kg
The Sun
Massa
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
1.99 × 1030 kg
Bigger or Smaller? · blad 4 van 6
nofussgames.com/size-duel
Basketball rim (NBA)
Height · floor to the top of the ring
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
3.05 m (10 ft)
Burj Khalifa
Hoogte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
828 m (2,717 ft)
CN Tower
Hoogte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
553.3 m (1,815 ft)
Colosseum
Height of the outer wall
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
48.5 m (159 ft)
Eiffel Tower
Height including antennas
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
330 m (1,083 ft)
Emperor penguin
Height · adult, standing
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 1.12 m (3.67 ft)
Football goal
Height · ground to the underside of the crossbar
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
2.44 m (8.01 ft)
Giraffe
Height · adult, ground to top of head
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 5 m (16.4 ft)
Golden Gate Bridge tower
Tower height above the water
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
227 m (745 ft)
Bigger or Smaller? · blad 5 van 6
nofussgames.com/size-duel
Gorilla (male)
Height · adult male, standing upright
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 1.7 m (5.58 ft)
Grande Dixence Dam
Height of the dam wall
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
285 m (935 ft)
Great Pyramid of Giza
Height today
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
139 m (454 ft)
Leaning Tower of Pisa
Height (sources measure it differently)
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 58.4 m (191 ft)
Petronas Towers
Hoogte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
452 m (1,483 ft)
Statue of Liberty
Height · ground to tip of the torch
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
93 m (305 ft)
Tennis net (centre)
Height · top of the net in the middle
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
91.4 cm (3 ft)
Upper Falls (Yellowstone)
Height of the upper drop only
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
ongeveer 33.2 m (109 ft)
Washington Monument
Hoogte
Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel
169 m (555 ft)
Bigger or Smaller? · blad 6 van 6
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Bigger or
Smaller?
Length · Mass · Height
No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel
Kaartachterkanten: print op de achterkant van elk kaartblad
nofussgames.com/size-duel