← Bigger or Smaller?
Papier
Print

Print op 100% (‘Ware grootte’), staand. Print achterkanten op de achterkant van elk kaartblad (omslaan langs de lange zijde).

No Fuss Games · Size Duel · Kaarten om te printen

Bigger or Smaller? Zo speel je

2–6 spelers
vanaf 7 jaar · 15 minuten

Wat zit er in de set

54 kaarten in drie soorten van 18: Lengte (hoe lang), Massa (hoe zwaar) en Hoogte (hoe hoog). Elke kaart toont een ding, wat precies wordt gemeten en de waarde, klein en ondersteboven aan de voet gedrukt zodat niemand haar per ongeluk leest. Draai de kaart om de waarde te lezen.

Vergelijk alleen kaarten van dezelfde soort. Lengte vergelijkt met lengte, nooit met massa. Binnen elke soort is elk paar eerlijk: het grotere ding is minstens 15% groter. Bij dieren en andere wisselende dingen overlappen de gewone bereiken nooit.

Voorbereiden

  1. Knip de kaarten uit (en plak of print desgewenst de achterkanten erop).
  2. Sorteer ze in drie stapels per soort, schud elke stapel en leg die gesloten neer.
  3. Leg potlood en papier klaar voor de score.

Speel

  1. Kies in je beurt een stapel en draai de bovenste twee kaarten naast elkaar open. Lees de namen en de gemeten maat voor.
  2. Iedereen telt ‘drie, twee, één’ en wijst naar de kaart die volgens hen groteris: langer, zwaarder of hoger.
  3. Draai beide kaarten en lees de waarden. Iedereen die naar de grootste wees krijgt een punt.
  4. Leg het paar opzij. De speler links is daarna aan de beurt.

De eerste speler met 10 punten wint. Speel voor een lang spel tot de stapels op zijn.

Vastgelopen op een waarde? ‘Ongeveer’ betekent een gewone waarde: dieren verschillen en sommige dingen zijn afgerond gemeten. De soort Massa loopt van een tafeltennisbal tot de zon; de grootste massa’s staan daarom in machten van tien: 1024 is een 1 met 24 nullen.

Hoger of lager (1 of meer spelers)

Draai één kaart open. Zeg voor de volgende kaart van dezelfde stapel ‘groter’ of ‘kleiner’. Ga door tot je fout zit; je score is het aantal goede antwoorden. Verbeter je record.

Zet op volgorde (2–4 spelers of teams)

Geef elke speler vijf open kaarten van één soort. Leg ze zonder omdraaien van klein naar groot. Controleer daarna de waarden: één punt per kaart op de juiste plek.

In de klas: sta links of rechts

Houd twee kaarten van één soort omhoog. Leerlingen gaan links of rechts in het lokaal staan (of steken één of twee vingers op) voor de grootste. Toon het antwoord en vraag wat hen verraste. Scan de QR-code van een kaart om beide dingen op dezelfde schaal op een scherm te tonen.

De QR-codes

Elke code opent de eigen pagina van het ding op Size Duel, met de tekening en herkomst van het getal. Scannen is optioneel: het spel werkt zonder telefoon.

nofussgames.com/size-duel/print-and-play/Gratis te printen voor persoonlijk gebruik, in de klas en in de bibliotheek. Verkoop of herpubliceer de kaarten niet.
No Fuss Games · Size Duel · Kaarten om te printen

Lesnotities

Bigger or Smaller?
meten, schatten, machten van tien

Wat leerlingen oefenen

  • Meten en eenheden: micrometers tot kilometers, grammen tot tonnen, met Brits-Amerikaanse eenheden tussen haakjes.
  • Vergelijken en ordenen van lengtes, massa’s en hoogtes, en precies benoemen wat wordt gemeten (‘neus tot staart’, ‘hoogte van de buitenmuur’).
  • Schatten: leerlingen kiezen voordat ze het getal zien.
  • Verhoudingen: ‘Hoeveel keer langer?’ Deel de ene waarde door de andere.
  • Machten van tien en wetenschappelijke notatie: de soort Massa loopt van een tafeltennisbal (2.7 g) tot de zon (1.99 × 1030 kg).

Lesvoorstel (20–30 minuten)

  1. Toon één paar kaarten en stem. Onthul het antwoord en bespreek waarom de meesten kozen zoals ze deden.
  2. Speel tien minuten in groepjes van drie tot vijf.
  3. Geef elke groep één soort om van klein naar groot te leggen en controleer met het antwoordenblad.
  4. Vraag elke groep welk paar het meest verraste en waarom.

Vragen om te stellen

  • Waarom kunnen we een lengtekaart niet met een massakaart vergelijken?
  • Waarom staat bij sommige waarden ‘ongeveer’? Wat maakt een vergelijking tussen twee dieren eerlijk?
  • Een blauwe vinvis is ongeveer 25 m lang. Hoeveel reuzenmiereneters is dat, van neus tot staart?
  • Wat kun je makkelijker voorstellen: 828 m of 2,717 ft? Waarom gebruiken we beide?

Waar de getallen vandaan komen

Elke waarde komt uit de groottekaartenset van Size Duel en is gecontroleerd met twee onafhankelijke bronnen (vaak Wikidata plus een encyclopedie, museum, nationale parkdienst of officieel regelboek). De QR-code opent de pagina met bronnen. Dieren gebruiken gewone volwassen waarden; hun natuurlijke bereik blijft gescheiden van elke andere kaart van die soort. Een groot of klein individu verandert dus nooit het antwoord.

Printen

Print op 100% (‘Ware grootte’), niet ‘Aanpassen aan pagina’. Dun karton (160–200 g/m²) werkt het best; op gewoon papier kunnen waarden doorschijnen. Print voor achterkanten het dubbelzijdige bestand met omslaan langs de lange zijde, of print het achterkantenblad op de achterkant van elk kaartblad. Knip langs de grijze lijnen of gebruik de hoekmarkeringen met een liniaal en hobbymes.

De kaarten printen goed in zwart-wit: elke soort heeft een naam en een eigen symbool (liniaal, gewicht, pijl omhoog).

nofussgames.com/size-duel/print-and-play/Gratis te printen voor persoonlijk gebruik, in de klas en in de bibliotheek. Verkoop of herpubliceer de kaarten niet.
No Fuss Games · Size Duel · Kaarten om te printen

Antwoordenblad

Bigger or Smaller?
elke kaart, kleinste eerst

Lengte

  1. Human red blood cellongeveer 7.5 µm
  2. 1 euro coin23.25 mm (0.915 in)
  3. Bee hummingbirdongeveer 58 mm (2.28 in)
  4. Basketball (size 7)ongeveer 24.2 cm (9.53 in)
  5. Rabbit (wild)ongeveer 44 cm (1.44 ft)
  6. Giant anteaterongeveer 1.1 m (3.61 ft)
  7. Komodo dragonongeveer 2.5 m (8.2 ft)
  8. Great white sharkongeveer 4.75 m (15.6 ft)
  9. Humpback whaleongeveer 15 m (49.2 ft)
  10. Blue whaleongeveer 25 m (82 ft)
  11. Concorde61.66 m (202 ft)
  12. Airbus A38072.72 m (239 ft)
  13. Football pitch (international)ongeveer 105 m (344 ft)
  14. RMS Titanic269.1 m (883 ft)
  15. Sydney Harbour Bridge (arch)503 m (1,650 ft)
  16. Øresund Bridge7.845 km (25,740 ft)
  17. Marathon42.195 km (26.22 mi)
  18. Suez Canal193 km (120.1 mi)

Massa

  1. Table tennis ball2.7 g (0.0952 oz)
  2. Tennis ballongeveer 57.6 g (2.03 oz)
  3. Baseballongeveer 145.5 g (5.13 oz)
  4. Football (size 5)ongeveer 430 g (15.2 oz)
  5. Human brainongeveer 1.35 kg (2.98 lb)
  6. Bald eagleongeveer 4.3 kg (9.48 lb)
  7. Shot (men’s)7.26 kg (16 lb)
  8. King penguinongeveer 11.8 kg (26 lb)
  9. Cheetahongeveer 50 kg (110 lb)
  10. Lion (male)ongeveer 189 kg (417 lb)
  11. Polar bear (male)ongeveer 450 kg (992 lb)
  12. Hippopotamusongeveer 1.5 t (3,307 lb)
  13. James Webb Space Telescopeongeveer 6.2 t (13,670 lb)
  14. International Space Station420 t (925,300 lb)
  15. The Moon7.35 × 1022 kg
  16. Earth5.97 × 1024 kg
  17. Jupiter1.9 × 1027 kg
  18. The Sun1.99 × 1030 kg

Hoogte

  1. Tennis net (centre)91.4 cm (3 ft)
  2. Emperor penguinongeveer 1.12 m (3.67 ft)
  3. Gorilla (male)ongeveer 1.7 m (5.58 ft)
  4. Football goal2.44 m (8.01 ft)
  5. Basketball rim (NBA)3.05 m (10 ft)
  6. Giraffeongeveer 5 m (16.4 ft)
  7. Upper Falls (Yellowstone)ongeveer 33.2 m (109 ft)
  8. Colosseum48.5 m (159 ft)
  9. Leaning Tower of Pisaongeveer 58.4 m (191 ft)
  10. Statue of Liberty93 m (305 ft)
  11. Great Pyramid of Giza139 m (454 ft)
  12. Washington Monument169 m (555 ft)
  13. Golden Gate Bridge tower227 m (745 ft)
  14. Grande Dixence Dam285 m (935 ft)
  15. Eiffel Tower330 m (1,083 ft)
  16. Petronas Towers452 m (1,483 ft)
  17. CN Tower553.3 m (1,815 ft)
  18. Burj Khalifa828 m (2,717 ft)

Kleinste bovenaan. Waarden zijn gewone cijfers uit Size Duel; de eigen kaartpagina (QR-code) geeft het bereik en de bronnen.

nofussgames.com/size-duel/print-and-play/Gratis te printen voor persoonlijk gebruik, in de klas en in de bibliotheek. Verkoop of herpubliceer de kaarten niet.
LengteBigger or Smaller?

1 euro coin

Length · diameter

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

23.25 mm (0.915 in)

LengteBigger or Smaller?

Airbus A380

Lengte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

72.72 m (239 ft)

LengteBigger or Smaller?

Basketball (size 7)

Length · diameter

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 24.2 cm (9.53 in)

LengteBigger or Smaller?

Bee hummingbird

Length · adult, bill to tail

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 58 mm (2.28 in)

LengteBigger or Smaller?

Blue whale

Length · adult, nose to tail

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 25 m (82 ft)

LengteBigger or Smaller?

Concorde

Lengte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

61.66 m (202 ft)

LengteBigger or Smaller?

Football pitch (international)

Lengte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 105 m (344 ft)

LengteBigger or Smaller?

Giant anteater

Length · adult, head and body (no tail)

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 1.1 m (3.61 ft)

LengteBigger or Smaller?

Great white shark

Length · adult, snout to tail

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 4.75 m (15.6 ft)

Bigger or Smaller? · blad 1 van 6

nofussgames.com/size-duel

LengteBigger or Smaller?

Human red blood cell

Length · diameter

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 7.5 µm

LengteBigger or Smaller?

Humpback whale

Length · adult, nose to tail

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 15 m (49.2 ft)

LengteBigger or Smaller?

Komodo dragon

Length · adult, snout to tail

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 2.5 m (8.2 ft)

LengteBigger or Smaller?

Marathon

Length · official race distance

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

42.195 km (26.22 mi)

LengteBigger or Smaller?

Øresund Bridge

Total length

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

7.845 km (25,740 ft)

LengteBigger or Smaller?

Rabbit (wild)

Length · wild adult, head and body

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 44 cm (1.44 ft)

LengteBigger or Smaller?

RMS Titanic

Overall length

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

269.1 m (883 ft)

LengteBigger or Smaller?

Suez Canal

Length including the approach channels

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

193 km (120.1 mi)

LengteBigger or Smaller?

Sydney Harbour Bridge (arch)

Length · span of the steel arch

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

503 m (1,650 ft)

Bigger or Smaller? · blad 2 van 6

nofussgames.com/size-duel

MassaBigger or Smaller?

Bald eagle

Mass · adult

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 4.3 kg (9.48 lb)

MassaBigger or Smaller?

Baseball

Mass · regulation ball

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 145.5 g (5.13 oz)

MassaBigger or Smaller?

Cheetah

Mass · adult

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 50 kg (110 lb)

MassaBigger or Smaller?

Earth

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

5.97 × 1024 kg

MassaBigger or Smaller?

Football (size 5)

Mass at the start of a match

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 430 g (15.2 oz)

MassaBigger or Smaller?

Hippopotamus

Mass · adult

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 1.5 t (3,307 lb)

MassaBigger or Smaller?

Human brain

Mass · adult

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 1.35 kg (2.98 lb)

MassaBigger or Smaller?

International Space Station

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

420 t (925,300 lb)

MassaBigger or Smaller?

James Webb Space Telescope

Mass · launch payload

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 6.2 t (13,670 lb)

Bigger or Smaller? · blad 3 van 6

nofussgames.com/size-duel

MassaBigger or Smaller?

Jupiter

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

1.9 × 1027 kg

MassaBigger or Smaller?

King penguin

Mass · adult

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 11.8 kg (26 lb)

MassaBigger or Smaller?

Lion (male)

Mass · adult male

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 189 kg (417 lb)

MassaBigger or Smaller?

Polar bear (male)

Mass · adult male

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 450 kg (992 lb)

MassaBigger or Smaller?

Shot (men’s)

Mass · senior men’s competition shot

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

7.26 kg (16 lb)

MassaBigger or Smaller?

Table tennis ball

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

2.7 g (0.0952 oz)

MassaBigger or Smaller?

Tennis ball

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 57.6 g (2.03 oz)

MassaBigger or Smaller?

The Moon

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

7.35 × 1022 kg

MassaBigger or Smaller?

The Sun

Massa

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

1.99 × 1030 kg

Bigger or Smaller? · blad 4 van 6

nofussgames.com/size-duel

HoogteBigger or Smaller?

Basketball rim (NBA)

Height · floor to the top of the ring

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

3.05 m (10 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Burj Khalifa

Hoogte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

828 m (2,717 ft)

HoogteBigger or Smaller?

CN Tower

Hoogte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

553.3 m (1,815 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Colosseum

Height of the outer wall

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

48.5 m (159 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Eiffel Tower

Height including antennas

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

330 m (1,083 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Emperor penguin

Height · adult, standing

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 1.12 m (3.67 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Football goal

Height · ground to the underside of the crossbar

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

2.44 m (8.01 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Giraffe

Height · adult, ground to top of head

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 5 m (16.4 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Golden Gate Bridge tower

Tower height above the water

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

227 m (745 ft)

Bigger or Smaller? · blad 5 van 6

nofussgames.com/size-duel

HoogteBigger or Smaller?

Gorilla (male)

Height · adult male, standing upright

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 1.7 m (5.58 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Grande Dixence Dam

Height of the dam wall

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

285 m (935 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Great Pyramid of Giza

Height today

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

139 m (454 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Leaning Tower of Pisa

Height (sources measure it differently)

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 58.4 m (191 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Petronas Towers

Hoogte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

452 m (1,483 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Statue of Liberty

Height · ground to tip of the torch

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

93 m (305 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Tennis net (centre)

Height · top of the net in the middle

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

91.4 cm (3 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Upper Falls (Yellowstone)

Height of the upper drop only

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

ongeveer 33.2 m (109 ft)

HoogteBigger or Smaller?

Washington Monument

Hoogte

Scan om het op schaal te bekijken
nofussgames.com/size-duel

169 m (555 ft)

Bigger or Smaller? · blad 6 van 6

nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Bigger or
Smaller?

Length · Mass · Height

No Fuss Games · Size Duel
nofussgames.com/size-duel

Kaartachterkanten: print op de achterkant van elk kaartblad

nofussgames.com/size-duel